6 minutes reading time (1205 words)

۵ نکته مهم درباره شکل قرص، که می تواند فروش را بالا ببرد.

Healthfull_20211108-085950_1 شکل و اندازه قرص
تولید و طراحی قرص نیازمند انجام تحقیقات در مورد مواد اولیه و شکل قرص است. کوچکترین تغیرات در این زمینه می تواند بطور مستقیم بر روی هزینه تمام شده تاثیر گذار باشد، اما عامل تعین کننده در موفقیت یا شکست یک محصول، پذیرش مشتری است. یک طراحی نامناسب می تواند باعث شکست پروژه تولید شود. اگر تولیدکننده فهم کافی از نیاز مشتری خود نداشته باشد، حتی شکل و سایز نامناسب قرص هم می تواند باعث عدم فروش کافی شود، هر چند که در تولید، تلاش زیادی کرده باشد. 
بعضی شرکتها با توجه به ایده هایی که واحد بازاریابی به آنها می دهد، شکل وسایز قرصهایشان را با روشی دقیق طراحی می کنند و به این ترتیب مشتریان وفاداری در این زمینه دارند.
برخی طراحی های خاص ممکن است باعث آسیب در عملکرد دستگاه پرس قرص شود و همین موضوع باعث زیادتر شدن هزینه های تولید و درنهایت بالاتر رفتن قیمت قرص می شود.

چنین اتفاقی ممکن است در انجام یک بسته بندی ناصحیح رخ دهد، که باعث خرد شدن قرص یا تجمع خاک در داخل بسته شود. به همین علت است که در طراحی شکل قرص باید توجه کافی را به خرج داد و مساله را فقط از زاویه تولید نگاه نکرد، بلکه از دیدگاه طول عمر محصول هم باید به این نکته توجه داشت. حتی اگر قرص با یک روش راحت طراحی شود، بهتر است تولیدکننده ویژگیهایی را به آن اضافه کند تا محصول مقرون به صرفه تر شود تا اینکه از یک طراحی اولیه کاملا کپی شده تبعیت کند. 

قرصهایی که در دستگاه قرص ساز به دو نیمه تقسیم می شوند، باید چه ویژگیهایی داشته باشند؟ 

 قرصها می توانند به دو نیمه قسمت بندی شوند تا مصرف کننده نهایی آنرا به دو نیمه تقسیم کند. در افزودن این خاصیت، باید ضخامت، نوع مقسم، سختی، محل قرارگیری و عمق خط دو نیم کننده بخوبی تنظیم شود. این پارامترها روی یکنواختی دوز دارو در قرص نیم قسمت شده تاثیرگذار است. در طراحی دو نیم کردن قرص بخوبی باید دقت عمل بخرج داد تا لبه های قرص باندازه کافی قوی باشند تا موقع نصف کردن توسط بیمار، دو نیمه بطور برابر و سالم از هم جدا شود تا دوز دارویی آن در هر دونیمه با هم تفاوتی نداشته باشد. 

در تصمیم گیری برای تهیه قرص دارای قابلیت دو نیمه شدن، عرض، قطر و ضخامت کلی قرص بخوبی باید مورد ملاحظه قرار گیرد. موضوع بسیار مهم در تعین ضخامت قرص، عمق خط دو نیم کننده است که باید طوری باشد که بتوان یک شکست دقیق در وسط قرص ایجاد کرد. در مورد قرصهایی که از حدی ضخیم تر هستند، می توان قطر قرص را به حدی افزایش داد که ضخامت آن کمتر شده اما مواد آن کاهش نیابد. هدف نهایی ایجاد یک شکست دقیق و دوز برابر در هر د و نیمه قرص شکسته شده است.

در کپی کردن قرصهای برند شده به چه نکاتی باید توجه کرد؟  

اگر یک تولید کننده بخواهد یک قرص با یک برند عمومی را کپی کند، باید تلاش کند که قرص تولید شده تا حد امکان شبیه به قرص اصلی باشد. بیماران در صورتی یک قرص با برند جدید را می پذیرند که ظاهر آن شبیه به همان قرص اصلی باشد. این تشابه همچنین باعث می شود خطاهای توزیع دارو هم کمتر شود.


بنا به دلایل زیادی که گفته خواهد شد، در هنگام کپی کردن یک محصول، شکل قرص باید مورد ملاحظه جدی قرار بگیرد. جدای از اینکه محصول جدید واقعا باید مورد قبول عموم قرار گیرد، موضوعی که مهم است اینست که خواص فیزیکی قرص بشدت در احساس راحتی بیمار در مصرف قرص تاثیر گذار است. بطور مثال بلعیدن قرصهای با قطر بالاتر از 8 میلیمتر، برای بیمار سخت است. بلع قرصهای بیضی و سایر اشکال برای بیمار راحت تر است و زمان کمتری می برد.

عوامل ظاهری و فیزیکی تاثیرگذار در فروش بیشتر قرص  


معیارهای دیگری هم در طراحی قرص باید مورد ملاحظه قرار گیرد، مثل وزن، شکنندگی، سرعت حلالیت، زمان بلع و تاریخ  انقضاء. جهت دستیابی به این ویژگیها، باید نکاتی را در تولید و بسته بندی مورد ملاحظه قرار داد. تیم طراح باید بقدری حرفه ای عمل کنند که نوع بسته بندی باعث ایجاد عواملی مثل چسبندگی قرص به بسته، خرد شدن قرص یا ... نشود. برای حصول موقثیت انجام کار گروهی بسیار تاثیرگذار است. هدف اصلی اینست که تولید با سهولت بیشتری انجام شود و در نتیجه قیمت محصول و زمان گرفته شده از کارگر کم شود تا نیروی کار بجای اینکه وقت خود را صرف رفع اشکالات تولید کند، بروی کیفیت تولید متمرکز شود.

در تولید قرص، چه قرص اصلی باشد و چه کپی شده، یک طراحی ساده جذاب، باعث می شود بیمار یک تجربه خوب از مصرف قرص شما دا شته باشد و به این ترتیب ارزش کار شما بالاتر رود.

  قرص با لبه اریپ (قرص پخ دار)

 وقتی طراحی قرص اصلی ضعیف باشد، در کپی کردن قرص مشکلاتی بوجود می آید. تولید قرص با لبه اریپ با باصطلاح قرص پخ دار، بعنوان یک جایگزین برای طراحیهای صاف و معمولی بحساب می آید. با زیاد شدن تولید قرص، شرکتهای تولیدکننده متوجه شدند جهت جلوگیری از سایش لبه قرص، ایجاد یک پخ کمک کننده است. این مدل ، در موادی که در مرحله کامپرشن (فشردن) حین تولید قرص، پودر بسمت لبه های قرص جریان می یابد، مفید واقع شده است.

  قرص با لبه منحنی

یک انتخاب دیگر ایجاد انحنا در لبه قرص است. این مدل یک نیروی فشاری قابل توجه در حین تولید ایجاد می کند که در عین حال، مانع آسیب به قالب می شود. این طرح باعث می شود پودر در کل طول قطر قرص توزیع یکنواختی پیدا کرده و به این ترتیب مانع ایجاد لکه یا تغیر رنگ در سطح قرص می شود و ضمنا سختی قرص هم افزایش می یابد. اگر بجای پخ اریپ از لبه منحنی استفاده شود، حداکثر نیروی فشاری به محیط دایره قرص اعمال شده و مشکلاتی مثل چسبیدن بشدت کاهش می یابد. این نوع طراحی باعث می شود بسیاری از مشکلات تولید از بین برود، بخصوص در مواردی که نیروی فشاری زیادی مورد نیاز باشد.


ضمنا این طراحی بیشتر مورد قبول مشتری است. قرصهایی که به این روش تولید می شوند ظاهری لطیفتر داشته که احساس بهتر و مطلوبتری به مشتری می دهد. نهایتا باید گفت قرصهای با لبه دایره ای بمرور زمان جایگزین قرصهای دارای لبه اریپ می شوند و این نوع طراحی بمرور زمان در مورد همه قرصهایی که پوشش داده نمی شوند، بکار خواهد رفت.
در هنگام طراحی قرص، موارد زیادی باید مورد توجه قرار گیرد. تغیرات کوچک می تواند تاثیرات بسیار برزگی ایجاد کند که موجب پذیرش بهتر بیمار گردد. برای توسعه یک طرح موفق، باید همه اجزاء کارشان را به نحو احسن انجام دهند. از نیروهای بازاریابی گرفته تا تیم طراحی، تولید و واحد بسته بندی. همه افراد در موفقیت سهم دارند و نظر همه آنها باید شنیده شود.

 سخن آخر

در هنگام طراحی قرص، موارد زیادی باید مورد توجه قرار گیرد. تغیرات کوچک می تواند تاثیرات بسیار برزگی ایجاد کند که موجب پذیرش بهتر بیمار گردد. برای توسعه یک طرح موفق، باید همه اجزاء کارشان را به نحو احسن انجام دهند. از نیروهای بازاریابی گرفته تا تیم طراحی، تولید و واحد بسته بندی. همه افراد در موفقیت سهم دارند و نظر همه آنها باید شنیده شود.

3

Related Posts

 

Comments 2

Guest - مهتاب on الخميس، 30 حزيران/يونيو 2022 07:40
قیمت قرص ساز عطاری

قیمت قرص ساز عطاری چقدر است؟

قیمت قرص ساز عطاری چقدر است؟
Guest - ADEL on الإثنين، 11 تموز/يوليو 2022 08:14
تاثیر شکل قرص بر فروش

بسیار عالی و مفید بود. سپاسگزارم. اما آیا شکل قرص روی قیمت دستگاه قرص ساز هم تاثیر دارد؟

بسیار عالی و مفید بود. سپاسگزارم. اما آیا شکل قرص روی قیمت دستگاه قرص ساز هم تاثیر دارد؟
Guest
الثلاثاء، 31 كانون2/يناير 2023

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.fansadco.com/