2 minutes reading time (464 words)

فرمولاسیون تولید قرص

فرمولاسیون تولید قرص فرمولاسیون تولید قرص
در فرایند پرس قرص بسیار مهم است که مواد اولیه مصرفی، نسبتا خشک، به صورت پودر یا گرانول، با اندازه ذرات تقریبا یکسان و کاملا جریان پذیر باشد. پودر هایی که از مخلوط ذرات با دانه بندی های مختلف تشکیل شده است، ممکن است در جریان تولید قرص، به صورت غیر همگن مصرف شود و قرص های تولید شده از نظر دوز دارویی یکنواخت نباشند. 

 در فرایند پرس قرص بسیار مهم است که مواد اولیه مصرفی، نسبتا خشک، به صورت پودر یا گرانول، با اندازه ذرات تقریبا یکسان و کاملا جریان پذیر باشد.


پودر هایی که از مخلوط ذرات با دانه بندی های مختلف تشکیل شده است، ممکن است در جریان تولید قرص، به صورت غیر همگن مصرف شود و قرص های تولید شده از نظر دوز دارویی یکنواخت نباشند.

اغلب فرمولهای قرص دارای برخی از افزودنی ها هستند:

  • بایندر: برای کمک به استحکام قرص به فرمولاسیون بایندهایی نظیر لاکتوز و هیدروکسی پروپیل متیل سلولز و … اضافه می شود.
  • عامل تجزیه: در برخی موارد به افزودنی هایی با عنوان عامل حل کننده قرص پس از بلعیدن آن و آزاد کننده مواد موثر موجود در قرص نیاز است.
  • روان کننده ها: برخی از انواع روان کننده های پودر نیز به مواد اولیه اضافه می شودکه معمول ترین آنها ترکیب استئارات منیزیم است. این ترکیب کمک می کند در هنگام فرایند، پودر به آسانی وارد قالب شده و آنرا پر کند.
پودری که به عنوان مواد اولیه دستگاه قرص سازی استفاده می شود بایستی دو مشخصه اصلی را دارا باشد:

  • جریان پذیری: مواد بایستی بتواند از طریق قیف به داخل قالب وارد شود و قالب را کاملا پر کند تا قرص هایی با وزن مشابه و یکنواخت تولید گردد.
جریان پذیری پودر از طریق نصب تجهیزات مکانیکی نظیر ویبراتور بر روی دستگاه های تولید قرص تقویت می شود.

  • تراکم پذیری: هنگامی که پودر در دستگاه پرس قرص تحت فشار قرار می گیرد بایستی قابلیت تبدیل به یک توده یکپارچه و پایدار را داشته باشد.
برای داشتن یک فرایند موفقیت آمیز تولید قرص، مهم ترین مشخصات فیزیکی پود که بایستی کنترل شود به شرح زیر است:
  • همگن بودن پودر
  • تراکم پذیری پودر
  • عدم چسبندگی به سطح قالب یا نوک پانچ
  • جریان پذیری مناسب پودر
  • قابلیت چسبندگی بین ذرات پودر

از آنجایی که برخی از مواد هیچیک یا برخی از این خواص را دارا نیستند روش هایی برای فرمول سازی قرص (اضافه کردن افزودنی های مناسب) و آماده سازی قرص (سه روش، گرانول کردن در حالت مرطوب، گرانول کردن در حالت خشک و فشرده سازی مستقیم) توسعه یافته است تا اطمینان حاصل شود که مواد اولیه مصرفی، مشخصات فوق الذکر را به دست آورند. 


منابع 

۱- واحد طراحی و مهندسی شرکت فناوران صادق اسپادانا 

1

Related Posts

 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Guest
الثلاثاء، 31 كانون2/يناير 2023

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.fansadco.com/