دستگاه هموژنایزر

دستگاه هموژنایزر به طور گسترده ای در صنایع مختلف و در مراحل مختلف فرایندهای تولید استفاده می‌شوند. این دسته از میکسرها در مقایسه با روش های رایج اختلاط، کارایی بسیار زیادی در جلوگیری از اتلاف انرژی و زمان دارند. یکی از مهم ترین کاربرد های این هموژنایزر ها برای تهیه امولسیون های پایدار با محدوده ویسکوزیته پایین تا متوسط (حدودCPS  ۱۰۰۰۰) است.

کاربردهای میکسر هموژنایزر

صنایع غذایی: سس سالاد، سس مایونز، بستنی، پنیر، آب میوه و …

صنایع دارویی و سلامت: سنتز دارو، واکسن، سوسپانسیون های قابل تزریق، داروهای دامپزشکی و …

صنایع آرایشی بهداشتی: شوینده، ژل بدن، شامپو، کرم، لوسیون، خمیردندان و ….

میکسر هموژنایزر

مشخصات فنی دستگاه هموژنایزر

مدلظرفیت تولید

(لیتر بر ساعت)

توان

 (کیلووات)

سرعت چرخش (RPM)
HF-lab۰٫۲-۱۰٫۷۱۲۰۰-۲۴۰۰۰
HF-50۵-۵۰۱٫۲۲۸۰۰
HF-100۵۰-۱۰۰۲٫۲۲۹۰۰
HF-300۱۰۰-۳۰۰۴۲۸۰۰
HF-800۲۰۰-۸۰۰۷٫۵۲۸۰۰
HF-1000۳۰۰-۱۰۰۰۱۱۲۸۰۰
HF-1500۵۰۰-۱۵۰۰۱۸٫۵۲۸۰۰

مکانیزم عملکرد

عملکرد میکسرهای برش بالا از طریق مجموعه ای است که با مکانیزم استاتور-روتور طراحی شده اند. در این سیستن روتور متحرک و استاتور ثابت است. هنگامی که پره های روتور شروع به کار می کند، جامدات و مایعات اطراف خود را به سمت داخل کشیده و سپس آنرا به صورت شعاعی از طریق منافذ استاتور به سمت مخزن بازمی گرداند. در طول این فرایند در اثر برش شدید ذرات جامد و مایع ریز شده و یک مخلوط کاملا همگن با توزیع یکنواخت حاصل می شود. هر بار که ذرات وارد منطقه میکس شوند در اثر برش وارد شده اندازه ذرات کاهش می یابد.

میکسر برش بالا
دستگاه هموژنایزر

انواع استاتور

انواع مختلفی از استاتورها در صنایع مختلف استفاده می شود. یکی از رایج ترین انواع آن نوع شیاری است که هم برش خوبی دارد و هم گردش مخلوط مناسبی ایجاد می کند. سوراخ های دایره ای و سوراخ های مربعی بزرگ برای مواقعی که سرعت گردش جریان بالایی مورد نیاز است، پیشنهاد می شود و اغلب در مواقعی کاربرد دارد که نیاز است تکه های بزرگ جامد درون مخلوط خرد و همگن شود. استاتورهای دارای سوراخ های ریز برای امولسیون ها مناسب تر هستند.

در میان انواع مختلف استاتور، بیشینه برش مشابه یکدیگر است ولی زمان ماند در داخل محفظه میکس متفاوت است.

استاتور